Categories
inspirujte se všehochuť

Tatínkovské víkendy

Na tatínkovských víkendech dětem chutná.
Na tatínkovských víkendech dětem chutná…

Pokud jste nezdědili hektary polí nebo při kopání studny nenarazili na ropu, řadíte se mezi většinu populace, které nezbývá nic jiného než  chodit do práce a vydělávat peníze. Rovnice je jednoduchá: čím větší rodinu máte, tím víc toho sní – a vy musíte o to víc peněz přinést domů. Děti vidíte pět minut ráno s kartáčkem v puse a se zalepenýma očima, v lepším případě je ještě chytnete večer v alfa stavu těsně před spaním. Máme pro vás osvědčený způsob, jak si děti pořádně užít a udělat si dobré oko u vaší drahé polovičky. S partou fotříků (a společně s dětmi) čas od času vyrážíme na spanilé tatínkovské jízdy daleko od domova (a maminek). Všichni si to užíváme naplno, proto přikládáme naše postřehy pro případné další adepty.

Lidi jsou klíč
Základem je poskládat dobrou partu. Nemusejí mít nutně stejné zájmy, ale měli by si sednout po lidské stránce. Co se dětí týče, ideál je, když se mezi sebou znají a mají si co říct (nemluvící ukázat). Děti pod 1,5 roku doporučujeme nebrat a raději nechat doma, jelikož v případě „výpadku“ tatínka se o sebe malý prcek sám nepostará, nehledě na nároky spojené se stravováním a hygienou, které by mohly rozhodit jak tatínka, tak i jeho malého svěřence. Pokud tlupa tatínků s dětmi přesáhne hranici patnácti osob, nastává neřízený, těžko ukočírovatelný chaos.

Místo činu
Je dobré vyrazit na místo, které má někdo již vyzkoušené. Pokud jsou zařízeni na dětský křik a nevadí jim stolování bez hranic spojené s dětským nepořádkem, máte vyhráno. Hernička nebo alespoň prostor na vybití energie je takřka podmínkou. A majitelé jistě ocení, když je budete předem informovat, že chalupa bude obsazena dětským komandem bez přítomnosti maminek. Z naší zkušenosti si už radši objednáváme chalupu celou. Větší dobrodružství skýtají chalupy, kde si vaříte sami. Ubytování s plnou penzí má ale také své nesporné kouzlo. A co víc, v některých zařízeních si můžete přiobjednat i program pro děti včetně hlídací chůvy. Přijdete tak ale o užší kontakt s dětmi, dávku romantiky a pocit, že to zvládnete sami. Maminky ale jistě uklidní přítomnost střízlivého personálu včetně kuchaře.

Co se bude dít
Je dobré si dopředu naplánovat, co bude hlavním programem a na co děti nalákat. Po několika tatínkovských víkendech musíme konstatovat, že lepší je podniknout jednu větší věc než několik menších. Ať už to je výlet na hrad, jízda na motokárách, prohlídka vojenského bunkru nebo pouštění draka. Jedna věc stačí. Dobré je myslet na to, aby program zvládli i ti nejmenší. Evergreenem našich akcí je noční bojovka. Je jedno, jestli jdou děti po setmění dvacet metrů za chatu po svíčkách nebo absolvují delší procházku po provázku. Hlavní je, aby na konci byla odměna. Děti milují slovo poklad, takže je jedno, jestli v cíli najdou krabičku Lentilek nebo plyšáka (eventuálně tatínka), musíte tomu říkat poklad. Jestli chcete předejít dětským hádkám, doporučujeme, aby byl poklad pro všechny stejný.

Co s sebou
Tady platí, že více je lépe než méně. I když se vám bude zdát podezřelé, že na víkend vezete dva lodní kufry, zkuste to přejít s ledovým klidem. Nebojte, ostatní tatínci na tom s bagáží nebudou o moc lépe. Navíc se budete divit, kolik toho děti dokážou za víkend ztratit a umazat, proto je dobré mít všechno vícekrát! Po příjezdu na místo činu je dobré letmo zkontrolovat, že děti neběhají venku v bačkůrkách a tílku, nebo že se naopak neplazí v dětském koutku v holínkách a kulichu. Doporučujeme přibalit DVD přehrávač s filmy, iPady, iPhony a všemožnou zábavní elektroniku i pyrotechniku. Přeci jenom mít děti na krku celý víkend je pro netrénovanou osobu pěkný záhul.

Nezapomeňte taky přibalit plyšáky, aby se nestýskalo, a pro malé slečny šaty – není nic horšího, když jedna malá princezna vybalí  večerní róbu a zrovna vy jste ti, co ji nechali doma. Před odjezdem je dobré naházet všechny ztráty a nálezy na hromadu a udělat poslední bojovou hru: poznej svoje oblečení a vyhraj bonbón. V opačném případě posbíráte zbytečně černé body od vaší drahé polovičky.

Tatínkovské víkendy mají své kouzlo. Tátové si užijí svoje ratolesti, děti mohou dlouho ponocovat, dělat věci, co doma nemohou, a mámy můžou s kamarádkami na kafi chválit, jak jsou tátové jejich dětí úžasní!

Tipy

• Dětská smečka je jako neřízená střela, tak se připravte na to, že spát půjdou, kdy se bude chtít jim a ne vám. To je fakt, který nezměníte, tak se zbytečně nesnažte.

• Hygiena je to poslední, co děti řeší. Alespoň v neděli ráno je dobré děti vykoupat. Pokud nemůžete najít kartáčky na zuby, mějte připravené alespoň žvýkačky.

• Maminkám volejte jen v případech nouze. Při častém telefonování znejistí a nabudou dojmu, že se situace vymyká kontrole.

• Pokud máte pocit, že jste nepoužili tolik oblečení, kolik byl maminčin předpoklad, doporučujeme zmačkat čisté oblečení a přidat ke špinavému. Autenticky vypadá kečup, který se dá i dobře vyprat.

• I když je předem dohodnuto, kdo bere co za jídlo, po vybalení stejně zjistíte, že máte zásoby na dva týdny. Naše doporučení – naházejte všechno jídlo na hromadu a neřešte, co kdo jí. Děti si samy vyberou, co chtějí. Opět totiž platí lavinový efekt: co jí jeden, jedí ostatní . I když nad tím doma běžně ohrnují nos.

• Kam rádi jezdíme na tatínkovské akce: Penzion Permoník a Chalupa U ducha

A kam na spanilé tatínkovské akce vyrážíte vy? Napište nám tipy.

Komentáře

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *